Üniversite-Sanayi işbirliğini geliştirecek proje

(Haber Merkezi) - Bartın Üniversitesi, BAKKA desteğiyle inşa edeceği ‘Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi’ ile üniversite içinde kurulacak yeni şirketleri Ar-Ge ve İnovasyon konusunda destekleyecek.
Bu haber 2017-01-05 11:34:31 eklenmiş ve 341 kez görüntülenmiştir.

Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) 2016 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına sunulan “Bartın Üniversitesi Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi” isimli projenin kabul edildiğini ve proje kapsamında ‘Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi’ için bir bina inşa edileceğini söyledi. Kaygın, konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, amaçlarının üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek olduğunu belirterek, “Kabul edilen projemiz ile başta Bartın olmak üzere bölgenin yatırım ortamının iyileştirilmesi, üniversite-sanayi-kamu işbirliğinin geliştirilmesi, bölgedeki girişimciliğin desteklenmesi amaçlanmaktadır” dedi.

 

Yeni şirketlere Ar-Ge desteği

 

Ar-Ge ve inovasyon faaliyeti yapabilecek yeni işletmelerin üniversite içerisinde Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde kurularak destekleneceğini de kaydeden Kaygın, “Bu projeyle Kutlubey Kampüsü içerisinde Üniversitemizin Proje ve Teknoloji Transfer Ofisine bağlı alt koordinatörlüklerin (Uluslararası Projeler Koordinatörlüğü, Bölgesel Kalkınma Ajansları, KOSGEB, SAN-TEZ ve Diğer Kurumlar Projeleri Koordinatörlüğü, TÜBİTAK Projeleri Koordinatörlüğü, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü ile Patent Koordinatörlüğü) yerleşebileceği ve daha etkin çalışmalar gerçekleştirebileceği bir bina inşa edilecektir” diye konuştu.

 

Öğrenciler sanayinin ihtiyaçlarına göre nitelik kazanacak

 

Kaygın öğrenci, mezunlar ve akademisyenlerin girişimcilik faaliyetlerini gerçekleştirebileceklerini ifade ederek, “Öğrencilerimiz, yeni işletmelerin kurulması sürecinde kuluçka merkezinden hizmet alabilme imkânı bulacaklardır. Teknolojinin üniversiteden sanayiye transferi ile öğrencilerin sanayinin ihtiyaçlarına göre nitelik kazanması sağlanacaktır. Ayrıca Teknoloji Merkezi (TEKMER) kurmak ve bu kapsamda yapılacak protokollerle finans desteklerinden yararlanmak için projeler geliştirilecektir. Bu önemli projenin hazırlanmasında emeği ve katkısı olanlara teşekkür ederim” diye konuştu. 

 

Bartın Üniversitesi Proje ve Teknoloji Ofisi Genel Koordinatörü Doç. Dr. Zafer Kaya ile Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevgi Görmüş tarafından yürütülecek 818 bin TL bütçeli proje, 15 ayda tamamlanacak.  

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA