Bartın'ın tabiat turizmi konuşuldu

Bartın Valiliği tarafından düzenlenen "Bartın İli Tabiat Turizminin Değerlendirmesi" konulu toplantıda Bartın'ın tabiat turizmi masaya yatırıldı.
Bu haber 2017-01-05 07:46:03 eklenmiş ve 206 kez görüntülenmiştir.

Ahmet KARADENİZ

 

Bartın Valiliği tarafından düzenlenen "Bartın İli Tabiat Turizminin Değerlendirmesi" konulu toplantıda Bartın'ın tabiat turizmi masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, tabiata dayalı turizm ve ekoturizm faaliyetlerinin planlanması ve uygulanması amacıyla 2016-2019 yıllarını kapsayacak şekilde Tabiat Turizmi Master Uygulama Eylem Planları hazırlamadığını söyledi.   

 

Bartın Valiliği organizasyonunda "Bartın İli Tabiat Turizminin Değerlendirmesi" konulu toplantı dün düzenlendi. Düzenlenen toplantıda Bartın'ın Tabiat Turizmi değerlendirilirken turizmde ön plana çıkan değerler anlatıldı. İlginin az olduğu toplantıya; Bartın Vali Yardımcısı Erkan Kalender, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman, Bartın Orman ve Su İşleri Şube Müdürü İlksen Ateşoğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Bartın Yatırım ve Destek Ofisi Koordinatörü Osman Bahadır Kalecik ve davetliler katıldı.

 

Başyiğit: "alternatif gelir imkanları değerlendirilmeli"

 

Programın açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit konuşmasında şunları söyledi:

"Turizm çeşitleri içerisinde yer alan tabiat turizmi doğal ve kültürel çevreyi koruyarak ve yerel halkın refahını gözeterek yapılan bir seyahattir. Turistler artık bildiğiniz gibi deniz, kum, güneş üçgeninden uzak bireysel veya küçük gruplar halinde doğa ile iç içe bir tatil yapmak ve gittiği ülkenin kültürünü tanımak, doğal ve kültürel değerlerini yerinde görmek istemektedirler. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz milli parklar, tabiat parkları, tabiatı koruma alanları, yaban hayatı geliştirme sahaları, sulak alanlar gibi korunan alanlarımızın kaynak değerlerin korunması ve sürdürülebilirliğin desteklenmesiyle yörede yaşayan yöre halkına alternatif gelir imkanlarının desteklenmesine yönelik tabiata dayalı turizm ve ekoturizme dayalı faaliyetlerin planlanması ve uygulanması bakanlarımızca çok önemsenmektedir.

 

"Yerel yöneticilerle görüştü"

 

Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu'nun 2012'de vermiş olduğu talimatlarla ülke genelinde bütün illerde tabiat turizminin master planlarının hazırlanması çalışmalarına başlanmıştır. Bu çerçevede bölge müdürlüğümüze bağlı Sinop, Kastamonu, Karabük, Bartın illerimizde de bu çalışmalar 201 Şubat ayından sonra başlatılmış bu çerçevede, yörede saha etütleri, keşif gezileri, doğa gezileri fotoğraflama, rota çalışması, literatür çalışması, yöre insanları ve yörenin yöneticileriyle görüşmeler yapılmıştır.

 

Tabiat turizmi değerleri ortaya çıkarıldı

Bartın ilimiz ve ilçelerinin tümünde konuyla alakalı sivil toplum kuruluşlarıyla, belediyelerle kurum ve paydaşlarımızla turizm potansiyeli belirleme görüşmeleri yapılmış, aynı zamanda 2013 yılının içerisinde geniş katılımlı bir çalıştay yapılmıştır. Bu katılımcıların katkılarıyla Bartın ili tabiat turizmin in geliştirilmesi yönünde ilimizde tabiat turizminin öne çıkan özellikli sahaları ve bu sahalarla yapılabilecek aktiviteler gösteren tabiat turizmi değerleri ortaya çıkarılmıştır. Toplantılar sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda Bartın ili tabiat turizmi potansiyeli taslak planı işlenmiş, plan dahilinde öngörülen doğal değerler ile ilgili verilen stratejik kararlar sonucunda uygulama eylem planları oluşturularak kurum ve kuruluşlara veriler iletilmiştir.

 

"Eylem planı hazırlandı"

 

Bu veriler ışığında hazırlanan taslak planı tüm paydaşların görüşlerine sunulmuş gelen tüm görüşler değerlendirilerek taşlan plana işlenmiştir. Bunun yanında bölge müdürlüğümüzün sorumluluk alanında bulunan korunan alanların kaynak değerlerinin korunması ve sürdürülebilir yönetimin desteklenmesi ve yöre halkının alternatif gelir olanaklarının desteklenmesine yönelik tabiata dayalı turizm ve ekoturizm faaliyetlerinin planlanması ve uygulanması amacıyla 2016-2019 yıllarını kapsayacak şekilde Tabiat Turizmi Master Uygulama Eylem Planları hazırlanmıştır. Buradaki toplantının amacı da bu eylem planlarımızı oluştururken sizlerin de katkılarını ve görüşlerini almaktır. Bu görüşler sonucunda son nihai plan oluşturulacaktır."

 

Düzenlenen değerlendirme toplantısında yapılan açılış konuşmasının ardından ise ilk olarak Bartın Orman ve Su İşleri Şube Müdürü İlksen Ateşoğlu tarafından "Bartın İli Tabiat Turizmi Master Planı" anlatıldı.  Daha sonrasında ise Mustafa Bektaş "Nallıhan Uygulama Örneğinin Sunumu", Ayşegül Yaylı "Bartın Turizmine Bakış" ve Yrd. Doç. Dr. Hande Uyar Oğuz t "Bartın İli Doğa Temelli Turizmine bir Projeksiyon Sonuç ve Öneriler" konularında sunumları gerçekleştirdi.

 

Toplantı son olarak Bartın'ın tabiat harikalarından oluşan fotoğraf sergisinin gezilmesi ile sona erdi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA