Tarihi Tuz Yolu açılıyor!

Ulus’ta çıkmaz sokakta yer alan ve 6 köyden oluşan Drahna Bölgesinin çıkış kapısı olacak olan tarihteki adıyla Tuz Yolu şimdiki adıyla ise Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu sonunda hayata geçiyor.
Bu haber 2017-05-16 06:33:37 eklenmiş ve 154 kez görüntülenmiştir.

EREN SARIKAYA

Ulus’ta çıkmaz sokakta yer alan ve 6 köyden oluşan Drahna Bölgesinin çıkış kapısı olacak olan tarihteki adıyla Tuz Yolu şimdiki adıyla ise Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu sonunda hayata geçiyor. Drahna Çevre Kalkınma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (DRAHNADER) tarafından proje tabanlı toplantı ve doğa yürüyüşü düzenlenirken bölgede incelemelerde bulunan Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Mili Parklar 10. Bölge Müdürlüğü yol için olumlu görüş bildirdi. Yaklaşık 7,5 kilometre uzunluğunda olan bu yolu Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü yapacak. Yolun tamamlanmasıyla birlikte ise Ulus’ta 6 köy ve 15 mahalleden oluşan Drahna Bölgesi, Cide’de 12 köyden oluşan Güren Bölgesi ve Pınarbaşı’da da 20’ye yakın köyden oluşan Ayahna Bölgesi çıkmaz sokak olmaktan kurtulacak.

Ulus’ta çıkmaz sokakta yer alan ve 6 köyden oluşan Drahna Bölgesinin çıkış kapısı olacak olan tarihteki adıyla Tuz Yolu şimdiki adıyla ise Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu nihayet hayata geçiyor. Yol için geçtiğimiz hafta sonu Drahna Çevre Kalkınma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (DRAHNADER)  tarafından proje tabanlı toplantı ve doğa yürüyüşü düzenlendi. Doğa yürüyüşü öncesi ilk olarak Drahna Festival Alanında projenin tanıtımının yapıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel, Doğa Koruma ve Mili Parklar 10 Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Arslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, DRAHNADER ve Bartın Dernekler Federasyonu (BARFED), köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Uzun: “Her proje bize yeni ufuklar açacak”

 

Toplantıda ilk olarak Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Mustafa Artar ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan“DrahnaDağbahçe Festival Alanı” için hazırladıkları projeyi tanıttı. Daha sonra ise BARFED Genel Başkanı Ahmet Yılmaz, Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu ile KDMP (Küre Dağları Milli Parkı) ve Bölge Turizminin Geliştirilmesi projesini anlattı. Yılmaz’ın kısaca projeyi anlatmasından sonra da Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Drahna’nın önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un bağlantı yolu projesini Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na ilettiğini ifade eden Uzun,şunları söyledi:

“Sizin her zaman samimiyetle ve içtenlikle hazırladığınız bu tarz programlar bize hep iyi geliyor. Sizin sayenizde bu güzel Drahna Bölgesinin temiz havasını içimize çekiyoruz. Burada 13 kere festival gerçekleştirdiniz.  Bu festival bölgemizin tanıtımına hizmet eden bir festival. Bu festivalin daha iyi olması için sürekli bir gayret içerisindesiniz. Bu gayreti her zaman destekliyoruz. Sayın Vekilimiz Yılmaz Tunç, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun en son Bartın’a yaptığı ziyarette bugün burada toplanmamızı sağlayan Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu projesini kendilerine iletti. Bende o toplantıdaydım. O günden bugüne kadar bölge müdürlerimiz de yolun yapılması planlanan alanda ciddi çalışmalar gerçekleştirdiler.  Bu projenin Sayın Valimizin de katkılarıyla hayata geçeceğine inanıyorum.  Bölgemize yapılan her hizmet, her faaliyet bizler için çok önemli. Ulus doğayla iç içe olabileceğiniz bir yaşam alanı. Drahna Vadisi de bölgemizin doğa turizmi açısından önemli bir parçası. Bu bölge için yapılan her proje bize yeni ufuklar açacaktır. Buna yürekten inanıyorum.  Yapılan çalışmalara emek harcayan herkese bu emekleri için teşekkür ediyorum.”

 

Başel: “Bartın’da 2B sorunu tarih olacak”

 

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel ise bölgede incemeler yaptıklarını ve yolun açılması için herhangi bir sorun olmadığını belirtti. Yolun Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından açılacağını ifade eden Başel, şunları söyledi:

“Bartın’ın yüzde 59’u ormanlarla kaplı, ormanlarımızın yüzde 36’sında ekonomik faaliyetler geçekleştiriyoruz. Yüzde 64’ünde ise ekolojik ve sosyal faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl Bartın’da orman kadastrosunu bitirdik. Bu yıl ise köylülerin kâbusu haline gelen 2 B’yi 180 köyümüzde bitiriyoruz. Artık Bartın’da 2 B alanı olmayan ve vatandaşla sorunu olan hiçbir alanımız kalmayacak. Bartın’daki vatandaşlarımıza ormanları korudukları için teşekkür ediyoruz. Biz de artık vatandaşımızın elinden çalıştıkları tarlaları ellerinden almayacağız. 2 B olmadığı için biz o alanlar orman yapmıştık. Ama şimdi 2 B incelemelerini yapıyoruz. Ufak tefek aksaklıkların dışında artık Bartın’da 2 B sorunu tarih olacak.

 

“50 kilometrelik orman yolu yapacağız”

 

Biz aynı zamanda ormanlarımızı yakınlardan korumak için doğasına uygun orman yolları da yapıyoruz. Bu şekilde ormanlarımızı ulaşıma da açıyoruz. Ulus’ta bu yıl 50 kilometrelik orman yolu yapacağız. Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolunun yapılacağı arazide incelemelerde bulundu. Araziyi arkadaşlarımızla ve muhatlarımızla birlikte gezdik.  Biz bu arazide bu yolun yapılabileceğine inanıyoruz. Projenin bir kısmı Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Doğa Koruma ve Mili Parklar 10. Bölge Müdürümüzle birlikte bu konuda bir rapor hazırlayıp onu da Genel Müdürlüğe sunacağız. Bu yol inşallah yapılır. Bizler bu yolun yapılabileceğine inanıyoruz. Bizim felsefemiz önce insan. Biz ormanlarımızı koruyacağız ama aynı zamanda insanımıza da hizmet edeceğiz.”

 

Başyiğit: “Gereken ne varsa hepsini gerçekleştireceğiz”

 

Doğa Koruma ve Mili Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit de yolun yapılabilirliği konusunda mutabakat sağlandığını kaydederek şöyle konuştu:

“Doğa Koruma ve Mili Parklar Genel Müdürlüğümüz adına bizler Küre Dağları Milli Parklar Müdürlüğümüzle birlikte burada korunan alanların değerlendirmesini yaparak yolun yapılabilirliği konusunda çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Bu yolla ilgili bugüne kadar çeşitli çabalar gerçekleştirilmiş. En son Sayın Vekilimiz bu yolla ilgili taleplerini Sayın Bakanımıza illetiler. Sayın Bakanımızın da bu yolla ilgili bizlere olumlu talimat verdi. Biz de o çerçevede çalışmalarımıza başladık. Bu konuda da aşağı yukarı son noktayı koyduk. Bu yolun yapılabilirliği konusunda mutabakatımızı sağladık.Zonguldak Orman Bölge Müdürümüz orman standardında yolun yapılmasında bir sıkıntı olmadığını kaydetti. Bizim de belirlediğimiz bir güzergâh var. Küre Dağları Milli Parkımız, dünyada, ülkemizde ve bölgemizde çok önemli bir konuma sahip. Buranın korunmasıyla ilgili herkesin bir hassasiyeti olduğunu biliyorum. Bu gölgede turizm adına yapılması gereken ne varsa hepsini gerçekleştireceğiz. Bunları da yapmamız gerekir. Ancak bunları yaparken bizim koruma ve kullanma dengesini iyi kurmamız gerekiyor. Bu proje içinde yol güzergâhını değerlendirdiğimizde mevzuatımız açısından bir problem görünmüyor. İnşallah bunun adımlarını atıyoruz. Zonguldak Orman Bölge Müdürümüz etüt çalışmalarına başladığında biz de gerekli çalışmalarımızı başlatacağız. Bu yolun bitip hizmete girmesini bizler yürekten destekliyoruz. İnşallah bölge halkımız açısında hayırlı olur.”

 

Tunç: “Ulus’taki kültür büyükşehirde yaşatılıyor”

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç yaptığı konuşmadaDRAHNADER’in faaliyetlerinden bahsederek,“Drahna Derneği 2005 yılında İstanbul Pendik’te kuruldu. Ben de o sıralarda Pendik’te bulunuyordum. Açılışında sizlerle birlikteydik. Memleketimize hizmet etmek, büyükşehirde Ulus’taki kültürümüzü yaşatmak ve memleketle bağları koparmamak amacıyla kuruldu ve 2005’ten bu yana da belirlediği amaçlar doğrultusunda hizmetlerini gerçekleştiriyor. 13 kere burada festival gerçekleştirildi. Festivallerin hemen hemen hepsine katılarak yine sizlerle bir araya geldik. Birlik, beraberlik, kaynaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini gösterdiniz. Hepinize bunun için teşekkür ediyorum. Bu işte emeği olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da derneğimiz güzel çalışmalar yapmaya devam edecek” dedi.

 

“İnşallah bunu başaracağız”

 

Küre Dağları Milli Parkı’nın ve açılacak olan bu yolun önemine değinerek bu yolun açılması için Bölge Müdürlüklerine gerekli desteği vereceklerini söyleyen Tunç, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Drahna-Cide bağlantı yolunu Sayın Valimiz ve Bölge Müdürlerimizle birlikte yerinde göreceğiz. Bölge Müdürlerimiz yolun yapılacağı alanı daha önce gezip görmüşler ve yapılabilirliği noktasında görüşlerini belirttiler. Bu bizim için müjdeli bir haber. Daha önce Sayın Bakanınız Veysel Eroğlu’na konuyu ilettik. Birkaç kere bu konuda görüştük. Drahna-Cide bağlantısının olması gerektiğini hem Bartın’da hem de Ankara’da bir araya geldiğimiz her fırsatta dile getirdik. Sayın Bakanımız Genel Müdürlere ve Bölge Müdürlerine talimatlarını verdi. Gerekli incelemelerin de bu talimatlar doğrultusunda yapıldığını görüyoruz. İnşallah bunu başaracağız.

 

“Gerekli desteği vereceğiz”

 

Drahna-Cide arasındaki bağlantıyı sağladığımızda gerçekten bölgemiz için önemli bir hizmeti yerine getirmiş olacağız. İçinde bulunduğumuz alan yani Küre Dağları Milli Parkı Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından dünyada korunması gereken 100 sıcak noktadan biri olarak belirlendi.  Dünyada artık yok olmaya yüz tutmuş ve korunması gereken endemik bitkiler ve hayvanlar bu gölgede bulunuyor. İşte bu nedenle burası dünyanın 100 sıcak noktasından biri. Avrupa’nın da PanParks üyesi olan 13 parkından biri. Türkiye’nin tek PanParks üyesi olan milli parkımız. Rahmetli Galip Arslan amcamızın bu konuda çok büyük emekleri vardır. Girişimleri sivil toplum kuruluşu olarak onlar başlattılar. Bu bölgenin korunması gereken bölge olması dolayısıyla da Drahna-Cide arasındaki bağlantı yoluyla ilgili uzun bir süre bürokratik yazışmalar gerçekleştirildi. Bu yazışmaların sonucunda Orman Bölge Müdürlüğümüz ve Doğa Koruma ve Mili Parklar Bölge Müdürlüğümüz yolun yapılmasına olumlu bakıyor. Biz de kendilerine bu konuda gerekli desteği vereceğiz.

 

“Damarı açmazsak bu bölgede kriz olabilir”

 

Buradaki tıkalı damarı açmamız lazım. Bu damarı açmazsak bu bölgede kriz olabilir. Bartın Üniversitesi tarafından hazırlana peyzaj projesine gelince gördüğümüz görseller gerçekten güzel. Ancak bu projenin yapıldığı takdirdeki maliyeti en az projenin kendisi kadar önemli. Uygulama projesini bir görmek lazım. Fakat biz burası için yapılması gereken neyse İl Özel İdaremizle birlikte buna destek veririz. Şu bir gerçek ki Türkiye nereden nereye geldi. Görselini gördüğümüz büyük şehirlerde olabilecek bu projede tabi ki buraya yapılabilir. Neden olmasın? Şuanda Drahna-Cide arasındaki bağlantı yolunu konuşuyoruz. Bundan 15 yıl önce ülkemizde 3,5 kilometrelik Bolu Dağı Tüneli yapılamamıştı. Nereden nereye geldik. Şimdi Türkiye Bartın ile Kurucaşile arasında sadece Bolu Dağı Tüneli’nin 7 katı olan 22 kilometrelik tünel yapan bir ülke konumuna geldi.İşte hazmedilemeyen bu! Türkiye’yi kıskananlar bunu hazmedemiyor. Bunu hazmedemedikleri için Türkiye’nin başına PKK’sını FETÖ’sünü, DHKP-C’sini bela ediyor. Ama milletimiz birlik ve beraberliğini bozmayacak. Kenetlenmeye devam edeceğiz ve bu terör örgütlerinin hakkından da geleceğiz. Türkiye dünyada güçlü ülke olma yolundaki adımlarını bir adım dahi geri atmadan devam ettirecek. Bunun kararını sizler 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek verdiniz. Hepinize bunun için de teşekkür ediyorum. Bizim başımızı öne eğdirmediniz.

 

“Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor”

 

Küre Dağları Milli Parkı hem Bartın’ın hem de Kastamonu’nun bir değeri. Küre Dağları Bölge Müdürlüğü ilimizde kuruldu. Bu Bartın için bir fırsattı. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor. Buna biz sahip çıkmazsak başkaları sahip çıkar. Küre Dağları Bölge Müdürlümüze gerekli imkânları sağladık. Ulus’a Kocagöz Konağı’nı tahsis ettik ve etnografya müzesi olarak faaliyet gösteriyor. Bartın merkezde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün eski tarihi binasını Sayın Valimizin katkılarıyla Küre Dağları Müdürlüğüne tahsis ettik. Bizler müdürlüğümüze sahip çıkmaya devam ediyoruz. Ulus’taki ziyaretçi merkezlerimizi çoğaltmak istiyoruz. Kozanlı Köyümüzdeki Okulu ziyaretçi merkezi yapmamız ve bu yönde programa aldırmamız lazım. Ulukaya ziyaretçi merkezimize Türkiye’nin değişik yerlerinden yılda 25 bin öğrenci geliyor. Bu öğrencilerimiz Kozanlı’ya kadar çıksın. İnşallah bunları da gerçekleştirmek nasip olur. Memleketimiz için ne yapılması gerekiyorsa biz her zaman buna hazırız. Bu konuda elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.”

 

Dirim: “Bartın’ın geleceği turizmin gelişmesine bağlı”

 

Tarihi Tuz Yolu’nun yıllar sonra yeniden çalışmaya başlayacağına inandığını kaydeden Bartın Valisi Nusret Dirim de şunları söyledi:

“Drahna Bartın’ın en güzel noktalarından birisi. Bölge Müdürlerimiz Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yoluyla ilgili yaptıkları çalışmaları bizlerle paylaştılar ve bunun olabileceğini söylediler. Bizler de bunun artık şahidiyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde bu konu daha çok olgunlaşır ve tarihi Tuz Yolu da artık yıllar sonra yeniden çalışmaya başlar. İlk etapta yolun standardı orman yolu standardında olacak ama ileride tabi ki bu yol geliştirilecektir. Turizm, Bartın’ın geleceği... Bartın’ın geleceği de turizmin gelişmesine ve turistik alanların çoğalmasına bağlı. Bartın’daki kısa turizm sezonunu uzatmamız ve çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bölgemizde ihtiyaca göre turizm yerleri oluşturmamız gerekiyor. Bu anlamda da Küre Dağları içerisinde bulunan bu güzel mekân çok önemli. Bu farkındalığında oluşturulması gerekiyor. Küre Dağları her ne kadar Kastamonu’nun gibi algılanıyorsa da önemli bir kısmı aslında Bartın’da.  Burada festival alanıyla ilgili Bartın Üniversitemiz tarafından yapılan peyzaj projesini de gördük. Üniversitemize çok teşekkür ediyorum. Hazırlıklar yapmışlar. Tabi bu hazırlıklar değerlendirilir. Bu program benim için sizlerle güzel bir buluşma imkanı oluşturdu. Bu birlik ve beraberlik her zaman devam etsin.  Bir toplumun gücü birlik ve beraberlikten geliyor.”

Vali Dirim’in konuşmasının ardından Drahna Festival Alanının peyzaj düzenlemesi projesini gerçekleştiren Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı öğrencilerine plaket taktim etti.

 

Bağlantı yolunda inceleme yapıldı

 

 

Protokol program sonunda ise yine DARAHNADER tarafından düzenlenen proje tabanlı doğa yürüyüşüyle bağlantı yolunun yapılacağı alanın bir kısmında incelemelerde bulundu. Projenin yol tesisi kısmı Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. Bu yol, doğu-batı istikametince uzanan, kuzey-güney istikametini birbirinden ayıran milli parkın geçit verebileceği tek yol olacak. Ulus, Kurucaşile, Pınarbaşı, Cide, ilçeleri bu proje ile en kestirme hali ile bağlanacak. Bu proje ile Ulus’un 6 köy ve 15 mahalleden oluşan Drahna Bölgesi, Cide’nin 12 köy ve mahallelerden oluşan Güren bölgesi, Pınarbaşı’nın 20’ye yakın köyünün yer aldığı Ayahna bölgesi halklarının beşeri ve ticari ilişkileri kurulacak. Şu anda birbirleriyle bağlantısı olmayan bu ilçelerin en kestirme ve müsait bağlantı şekli söz konusu projenin içeriğini oluşturuyor. Projenin gerçekleşmesi halinde; Küre Dağları Milli Parkına üç ana kapı açılmış olacak. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA