2 günde 416 ünite kan toplandı

“Damar Yolundan Hayat Yoluna” projesi kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kan bağışı kampanyasının ikinci gününde 211 ünite kan toplandı. İlk günde toplanan 205 ünite kanla birlikte iki günde toplam 416 ünite kan toplanmış oldu. 29 Nisan Cumartesi günü akşamına kadar devam edecek olan kan bağışı kampanyası ile bin ünite kan toplanılması hedefleniyor.
Bu haber 2017-04-27 07:15:17 eklenmiş ve 81 kez görüntülenmiştir.

Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından başlatılan, Bartın Kızılay Şubesi ve Karabük Kan Bağış Merkezi ile ortak yürütülen “Damar Yolundan Hayat Yoluna” projesi kapsamında 29 Nisan’a kadar devam edecek olan kan bağışı kampanyasının açılışı 24 Nisan Pazartesi günü yapılmıştı.Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kan bağışı kampanyasının ikinci gününde 211 ünite kan toplandı. İlk günde toplanan 205 ünite kanla birlikte iki günde toplam 416 ünite kan toplanmış oldu.

Kampanyaya Bartın İli Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay ve yöneticileriyle İl Genel Meclisi Üyeleri Yusuf Ziya Aldatmaz ve Recep Regaip Bayraktar da destek verdi.

Projeye sahip çıkarak büyük destek veren vatandaşlar kampanyanın üçüncü gününde de kuyruklar oluşturdu.

Çakır: “Kan bağışı yardımlaşma adına önem taşıyor”

Kan bağışı kampanyası ile ilgili açıklamalarda bulunurken kan bağışının önemine de dikkat çeken Türk Kızılayı Bartın Şube Başkanı İsmail Çakır, kan bağışı hakkında genel bilgiler vererek şöyle konuştu:

“Kan bağışı yardımlaşma adına büyük önem taşımaktadır. Hastanede yatan insanların kan ihtiyacı olduğunda önce bu depolanan kanlardan ihtiyaç karşılanmaktadır. İnsanlarının hayatını kaybetmemesi, hatta kendimizin böyle bir duruma düşmesi durumunda kendi hayatımızı kaybetmememiz için kan bağışında bulunmalıyız. İnsanın ne zaman kana ihtiyacı olacağı belli olmaz. Ani bir kaza sonucu bir kan bağışı tüm yaşamınızı kurtarabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla kan bağışı yapmakta fayda vardır. Bunun yanı sıra kan bağışı yaptığınızda kan ile ilgili sorunlarınız olup olmadığını da öğrenebilir, küçük bir checkup yaptırmış sayılırsınız. Yani kan verdiğinizde hem bu sorunlarınız varsa öğrenmiş olursunuz hem de güzel bir bağış yapmış olursunuz. Kızılay belirli merkezlerde kan bağışlarını kabul etmektedir. Ülkemizde düzenli biçimde kan bağışı yapan insan sayısı çok az. Çoğu zaman ihtiyaç olduğunda kan bulunamamaktadır. Kan vermek sadece başkasına yardım etmez, sizin için de önem taşır. Çünkü insan kan verdiğinde kanı yenilenir ve bir rahatlama yaşar. Her insan yılda 3 kez kan verebilir. Bunun bilincinde olarak düzenli biçimde kan bağışı yapmalıyız.

Kan bağışı nasıl gerçekleştirilir?

Kan bağışı için kan bağışı merkezlerine başvurduğunuzda size 4 sayfalık bir form verilir. Bu formun içeriğinde bilgilendirmeniz için; kan bağışçısı bilgilendirme formu, kan bağışçısı kayıt formu ve kan bağışçısı sorgulama formu yer alıyor. Dolduracağınız sorgulama formunda kişisel bilgilerinizin yanı sıra özel hayatınızla ilgili sorular da bulunuyor. Ankette özel soruların yer alması ve sizlerin bu sorulara samimiyetle vereceğiniz cevaplar ‘güvenli kan temininin’ilk adımını oluşturuyor. Paylaştığınız tüm bilgiler hem etik hem de yasal olarak gizli tutuluyor. Sorular ve bilgilendirmeler ile ilgili her türlü merak ettiğiniz konuyu görevli doktorlara ya da hemşirelere danışabilirsiniz.

Gerekli ölçümler yapılıyor

Kan bağışı işlemi yasal bir süreçtir. Bu nedenle kimlik ve iletişim bilgileriniz Türk Kızılayı'nın kullanmış olduğu sisteme kaydediliyor. Resimli, TC kimlik numarasını içeren ve yasa olarak geçerli bir kimlik ibraz etmeniz de yasa gereği zorunlu. Kayıt işlemiyle beraber görevli hemşireler tarafından kan sayımı, tansiyon, nabız, ateş ve vücut ağırlığı ölçümü yapılır. Kayıt işlemi sonrasında yapılan sınırlı fiziksel muayene sonuçları doldurduğunuz forma ve bilgisayar sistemine işleniyor. Doktorlar doldurduğunuz form ve fiziksel muayene sonuçlarını değerlendiriyor. Bağışçı adayı olarak kan bağışında bulunmanız ilk olarak size daha sonrada ihtiyaç sahibine herhangi bir zarar vermeyecekse kan bağışı işlemine yönlendiriliyorsunuz.

Her bağış sadece 1 ünite kan

 

Kan bağışı işlemi için özel olarak tasarlanmış kan alma yataklarına alınırsınız. Kan bağışı işlemi; konusunda eğitim almış tecrübeli hemşireler tarafından gerçekleştirilir. Kullanılan tüm malzemeler tek kullanımlık ve sterildir. Kan alımı işlemi en uygun bölge olan dirsek çukurunda gerçekleşir. Kan alma işlemi yaklaşık 4-8 dakika sürer. Her kan bağışında sadece 1 ünite kan bağışlanmaktadır. İşlem sona erdiğinde size belirtilen süre kadar yatakta ve yine belirtilen süre kadar ikram alanında dinlenmeniz gerekiyor. Kan alma yatağında istirahat ederken hemşirelerin size gösterdiği şekilde kolunuza bası yapmanız damar dışına kanama olmaması için önemli. İkram bölümünde sizlere minarel yönünden zengin olduğu için maden suyu ve bisküvi veriliyor. Verilen ikramları tüketmeniz olası sıvı kaybını önleyecek. Gerçekleşen kan bağışı günlük hayatınızı etkilemeyecek miktardadır. Yine de dikkat edilecek bazı konular vardır.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA