Proje bütçesi 2 milyon TL!

Bölge turizmine katkı sunması beklenen Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulaması projesinin Mayıs 2018 itibari ile tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.
Bu haber 2017-04-17 07:20:55 eklenmiş ve 244 kez görüntülenmiştir.

 

Doğal güzellikleri ve tarihi geçmişi ile bölgemizin saklı cennetlerinden biri olan Güzelcehisar Köyü, 2016 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan ‘Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi ’ adlı proje ile yeni bir çehreye kavuşuyor. Proje kapsamında yapılacak peyzaj çalışmaları ile Güzelcehisar Sahili ve Lav Sütunları gibi önemli turizm potansiyeline sahip köyün ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtımının yapılması hedefleniyor.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKKA) gelen 3 kişilik heyet Güzelcehisar’da incelemelerde bulundu. 2018 yılı Mayıs ayında tamamlanarak hizmete açılması planlanan proje ile ilgili de açıklama yapan BAKKA temsilcileri, şunları söyledi:

 

Ziyaretçiler için daha elverişli hale gelecek

“Bartın’a 17 kilometre uzaklıkta tarih ve doğanın iç içe olduğu şirin sahil köyü Güzelcehisar aynı zamanda eşsiz güzellikte bazalt kayaçlara ev sahipliği yapmaktadır. Yerkabuğunun çatlaklarından dışarı çıkan lavların soğuyup katılaşması ve sonrasında büzüşüp çatlaması sonucu oluşan Lav Sütunları görsel bir şölen sunmaktadır. Proje ile hedeflenen de farklı turizm potansiyeli olan bölgede çeşitli düzenleme çalışmaları yaparak Güzelcehisar Sahilini misafirler için daha elverişli hale getirmektir. Bu kapsamda Lav Sütunlarının daha rahat izlenebilmesi için sütunların ön tarafında bulunan adacık üzerine platform kurulması, sahilde çeşitli etkinlikler yapılacağı festival alanı oluşturulması, deniz ve sahilin eşsiz güzelliğin yukarıdan seyredilebilmesi için seyir terası kurulması planlanmaktadır. Yine kıyıda ada, festival alanı ve seyir terası arasında ulaşımın daha rahat sağlanabilmesi için ahşap yürüyüş yolunun yapılarak sahilin ziyaretçiler için daha elverişli hale getirilmesi hedeflenmektedir.

 

Bölgenin potansiyeli ortaya çıkarılacak

Sahilde yapılacak düzenlemelerin yanı sıra yöre halkına doğa koruma ve turizm, ev pansiyonculuğu, konaklama hizmetleri, ekolojik tarımsal faaliyetler konularında eğitimler verilerek turizm ve zirai faaliyetler konusunda farkındalıklarının artması sağlanacaktır. Yapılacak altyapı ve peyzaj çalışmaları, verilecek eğitimler ve tanıtım faaliyetleri sonucunda Güzelcehisar Sahili ve Lav Sütunlarına sahip bölgenin potansiyelinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.

Ulusal çapta farkındalık sağlanacak

Doğal güzellikler açısından zengin olan bölgemizin bu değerlerini daha iyi tanıtabilmesi ve daha ulaşılabilir hale getirilmesi açsından bu tarz projeler büyük öneme sahiptir. Bölgemizin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Lav Sütunlarının erişilebilirliğinin artırılması bölgemizdeki turizmin çeşitlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Dünyada ziyaretçi akınına uğrayan birçok örneği olan bazalt sütunlarının ülkemizde de bilinirliğinin artırılması sadece bölge için değil ülkemiz için de önem teşkil etmektedir. Yapılacak çalışmalar ile Lav Sütunları gibi gün yüzüne çıkmayı bekleyen değerler konusunda ulusal çapta farkındalık sağlanacaktır. Bölge turizmine katkı sunması beklenen projenin Mayıs 2018 itibari ile tamamlanarak hizmete açılması planlanmaktadır.”

Proje bütçesi 2 milyon TL!

 

Proje kapsamında, deniz üzerinde 70 metrekare iskele, ada üzerinde yürüyüş platformu, kıyıda 290 metrekare festival alanı, kıyıda 290 metrekare seyir terası ve kıyıda 850 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde ahşap yürüyüş parkuru yapılması planlanıyor. Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun da “BAKKA Desteği, BAKKA 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Bartın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün Proje Sahibi olduğu  'Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi' başvurusunu onaylamıştır. Proje İştirakçisi Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Bülent Cengiz ve Yrd. Doç. Dr. Canan Cengiz tarafından hazırlanan projede Eş Finansman-Proje İştirakçisi Bartın İl Özel İdaresi'dir. Toplam proje bütçesi 2 milyon 313 bin 737,52 TL olup, 947 bin 464,2 TL tutarında hibe ile desteklenmektedir. Kalan eş finansmanı 1 milyon 366 bin 273,32 TL İl Özel İdaresi tarafından karşılanacaktır.” dedi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA