Yalçınkaya: “Değişikliklerde emekli, çalışan ve esnaf yok”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, referandum çalışmaları kapsamında Orduyeri Mahallesi, Kavaklı Caddesi ve Yukarıçarşı’daki esnafı ziyaret ederek pakette ekonomi, emekli, çalışan ve esnafa dair hiçbir düzenlemenin olmadığını anlattı.
Bu haber 2017-04-13 08:26:21 eklenmiş ve 188 kez görüntülenmiştir.

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya, referandum çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.Gittiği her yerde “Neden hayır” denmesi gerektiğini anlatan Yalçınkaya, köy kahvelerinde, parklarda ve esnaf ziyaretlerinde her vatandaşla sohbet etmeye özen gösteriyor. Özellikle gençlerle konuşan Yalçınkaya, yeni anayasa içinde yer alan ve milletvekili seçilme yaşını 18’e düşüren maddeyi hatırlatarak, gençlerin 4’te 1’inin işsiz olduğunu ve gençlerin en önemli sorunu olan işsizliğe bir çare olmayacağını anlattı.

 

“Halk adına hesap sorma yetkisi kalmayacak”

 

Türkiye’nin tek bir kişiyle güçlü olamayacağını ifade eden Yalçınkaya, getirilmek istenen sistem ile devletin bütün yetkilerinin bir kişide toplanacağına dikkat çekerken “Biz bu ülkeyi hep birlikte kurduk, yıllarca hep birlikte ürettik, birlikte paylaştık. Bundan sonra da böyle yaşamak istiyoruz.” dedi. Mevcut parlamenter sistemle başkanlık sistemini karşılaştıran Yalçınkaya, “Getirilmek istenen sistemde Başbakan olmayacak, Bakanlar dışarıdan atanacak. Yine şu andaki mevcut sistemde eğer bakanın yaptığı uygulamalarda yaptığı hatalar ve yanlışlıklar nedeniyle Meclis'te gensoru verebilir ve onu sorgulayabilirsiniz. Bakana, vatandaşın sorunlarıyla ilgili olarak sözlü soru önergesi verip, sorunların çözümü konusunda halka karşı sorumluluğu yerine getirebilirsiniz. Ama önerilen bu değişiklikte güvenoyu, gensoru, sözlü soru önergesi verme hakkı da ortadan kalkıyor. Yani milletvekilinin millet adına, halk adına hesap sorma yetkisi kalmayacak.” ifadelerini kullandı

 

“Halka yanlış bilgi veriyorlar”

 

 

18 maddelik Anayasa paketinde asgari ücretli işçilerin, taşeron işçilerin, esnafların, memurların, emeklilerin ve gençlerin taleplerine yönelik tek bir maddenin olmadığını değinen Yalçınkaya, “Bu anayasa paketinde, asgari ücretliden alınan verginin kaldırılması ya da taşeron işçilere kadro verilmesi gibi bir düzenleme yok. 2015 yılında taşeron işçilere kadro verileceği ve bu sözün de 100 gün içinde tutulacağı söyleniyordu. Ne oldu? O sözün üzerinden yaklaşık 1,5 yıl geçti. İktidar, taşeron işçilere kadro verdi, geçici işçilerin sorunlarını çözmek istedi de mevcut sistem mi engel oldu? Yine yaklaşık 2 milyon kamu çalışanı referandumdan sonra iş güvencesini yitireceği endişesini taşıyor. Taşeron işçilere kadro sözü verip tutmayanlar, fabrikalar kapanırken, esnaf kepenk indirirken sorunları çözmek için adım atmayanlar, emeklilikte yaşa takılanlara, intibak nedeniyle mağdur olanlara çözüm yaratamayanlar sanki anayasa paketiyle bütün bu sorunlar çözülecekmiş gibi davranıp, halka yanlış bilgi veriyorlar” dedi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA