Evet için gitmedik yer bırakmadılar

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oylanacağı referanduma 4 gün kala AK Parti “Evet” çalışmalarına hız verdi. Teşkilat üyeleri gece gündüz vatandaşlara ulaşarak, referandumda neden “Evet” denilmesi gerektiğini anlatıyorlar.
Bu haber 2017-04-13 08:23:39 eklenmiş ve 204 kez görüntülenmiştir.

Karaçay’da toplantı

 

Önceki gün Kozcağız’daki seçim irtibat bürosunun açılışının ardından akşam Karaçay Mahallesi’nde referanduma yönelik bir toplantıda vatandaşlarla biraraya gelen Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Manav’a, İl Başkan Yardımcıları Murat Yıldırım, İsmail Toksöz, Sabri Açıkgöz ve AK Parti Kurucu İl Başkanı Hasan Basri Nalbant da eşlik etti.

 

Manav: “Ülkemizi hak ettiği yere taşıyacağız”

 

Toplantıdaki konuşmasında, 16 Nisan’ın ülkemiz açısından önemine dikkat çeken AK Parti İl Başkanı Manav, şunları söyledi:

“Vatandaşımızın ‘Evet’ yönünde karar vereceğini görüyoruz. Hep birlikte çalışarak, ülkemizi hak ettiği yere taşıyacağız. Ne olacak peki bundan sonra şöyle sıralamak gerekirse; seçimler 5 yılda bir yapılacak. Yürütme organı olan Cumhurbaşkanı, seçildiği an kabinesini belirleyip vakit kaybetmeden icraatlara başlayacak. Kısa süreli ve sık sık koalisyon hükümetleri bir daha gündeme gelmeyecek. Darbelere fırsat yaratan ve devlet içerisinde kümelenen bürokratik oligarşi tamamen kaldırılacak. Askeri mahkemeler kaldırılacak. Anayasa Mahkemesi’ndeki askeri yargı üyeliği düşecek. Böylece yargı tamamen sivilleşecek. Yargı ‘bağımsız ve tarafsız’ olacak. Koalisyon dönemi artık tamamen kapanacak. İstikrarlı bir yönetim oluşacak. Böylece siyasi istikrar ekonomik istikrarı da beraberinde getirecek. Seçilme yaşı 18’e düşecek. Bu ülkenin geleceği olan gençlerin Meclis’e temsiliyeti sağlanacak. Gençliğe dair konularda söz hakkı gençlerde olacak. Seçebilen gençler artık seçilebilecek.”

 

Zafer Köyü’nde yoğun ilgi ile karşılandılar

 

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav, beraberindeki İl Başkan Yardımcıları İsmail Toksöz, Sabri Açıkgöz, Murat Yıldırım, AK Parti Kurucu il Başkanı Hasan Nalbant, Eski İl Başkanı Yaşar Arslan, İl Genel Meclisi üyeleri Yusuf Ziya Aldatmaz, Recep Regaip Bayraktar, Mustafa Güney, İrfan Ekmekçi ve Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can ile birlikte Kumluca beldesine bağlı Zafer Köyü’nü de ziyaret etti. Köy sakinlerinin yoğun ilgisiyle karşılanan Manav, buradaki konuşmasında da 18 maddeyi detaylı şekilde anlattıktan sonra Türkiye’nin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olarak gösterilen koalisyon hükümetlerinin yeni sistem ile tarih olacağını vurguladı. Manav, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Hatırlanacağı üzere millet olarak 1946 yılında çok partili hayata geçmemize rağmen, ülkemizdeki ilk demokratik seçim 1950 yılında yapıldı ve aynı yıl içerisinde de milletimiz Merhum Adnan Menderes Hükümeti’nin kurulmasına şahit oldu. Sonraki seçim dönemlerinde Merhum Adnan Menderes ikinci kez seçimi kazanırken,  1960 darbesine kadar DP tek parti iktidarını sürdürdü. Bundan sonraki süreçte; 1960 yılı ile 2003 yılları arasında ülkemizde 51 hükümet kuruldu. Her ne kadar söylemesi bizler için kolay olsa da, Türk milleti olarak 43 yılda 51 hükümete şahit oluyoruz. 43 yılı 51 hükümete böldüğümüzde ise, maalesef ki, her hükümetin ortalama ömrü yaklaşık olarak 0,80 gibi komik bir rakama çıkıyor. Hal böyleyken mevcut parlamenter sistemde Hizmet, İstikrar, Güven beklememeliyiz. Çünkü böylesi bir sistemde vizyon da olmaz, hizmette olmaz, istikrarda olmaz, güvende olmaz. Hükümetlerin ortalama ömür sürelerinin uzaması, ülkemizin koalisyonlar dönemine son vermek için Yeni Anayasa ve Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine ‘evet’ diyeceğiz. Bu konuda hepinizin desteğini bekliyoruz.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA