Tunç, Anayasa değişikliğini anlattı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, beraberinde,İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, AK Parti Kurucaşile İlçe Başkanı Necati Erkal, İl Genel Meclis Üyesi Murat Erfındıkve bazı teşkilat mensupları ile birlikte Kurucaşile İlçesinde esnaf ziyaretlerinde bulundu, vatandaşlarla selamlaştı.Ziyaretlerinde anayasa değişikliği referandumunun önemini belirten Milletvekili Tunç,” milletimiz evet diyerek, yönetim sistemi konusundaki tercihini belirleyecek” dedi.
Bu haber 2017-03-20 13:43:34 eklenmiş ve 155 kez görüntülenmiştir.

Milletvekili Tunç yaptığı ziyaretlerinde, 16 Nisan tarihinin bir genel seçim değil. ülkemizin geleceği için karar vereceğimiz bir dönüm noktası olduğunu vurgularken, “Kalıcı bir siyasi istikrarı oylayacağız. Türkiye’nin kazanacağı, milletin kazanacağı bir sisteme ‘Evet’ diyeceğiz.Huzurlu, güvenli bir ülke olmak için ‘Evet’ diyeceğiz. Çocuklarımızın geleceği için ‘Evet’ diyeceğiz” dedi. Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Anayasa değişikliği Ülkemizin geleceği için…”

 

Yürütmede çift başlılık ortadan kaldırılmaktadır. Anayasamıza göre yürütme çift başlı, bir tarafta halkın seçtiği Cumhurbaşkanı, diğer tarafta yine halkın seçtiği Başbakan. Şu anda uyum sorunu yok, ancak bunun ilanihaye böyle devam etme garantisinin olduğunu kimse söyleyemez. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda ülkemizin çözümü mümkün olmayan siyasi krizlerle karşı karşıya kalmaması için yürütmeyi çift başlı olmaktan kurtarmak neden rejim değişikliği olsun, aksine rejimi daha da tahkim eden, güçlendiren bir değişikliktir. 

 

“Parlamenter sistemin sebep olduğu sorunlar ortada”

 

Parlamenter sistemin ülkemize maliyetini burada yeniden tekrar etmeye gerek yok, tek başına iktidarlar dışında, siyasi krizlerle, ekonomik krizlerle, güvenlik sorunları ile vesayetçi anlayışlarla ve darbelerle anılan bu sistem Cumhuriyetimizin güçlenmesini, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmasını geciktirdiği tartışma götürmez bir gerçektir.

 

“Milletimizin hükümeti doğrudan belirleyeceği sisteme ‘Evet’ diyeceğiz”

 

Milletvekili Tunç, halkın yürütme organını, yani hükümeti, parlamento içinden dolaylı seçmesinin yerine doğrudan seçmesini öneriyoruz. Halkın 5 yıllığına doğrudan seçtiği, 5 yıl sonra hesabını sorma imkanı bulduğu, beğenirse yeniden seçme imkanının olduğu, beğenmezse bir sonraki seçimde değiştirebildiği, koalisyon ihtimalinin artık ortadan kalktığı, istikrar üreten bir hükümet sistemine geçiş, Cumhuriyet rejimini daha da güçlendirecektir.”

 

Ziyaret edilen esnaflar ve vatandaşlar Milletvekili Tunç’a ziyaretlerinden dolayı memnuniyetlerini belirterek, Kurucaşile ilçesine yapılan yatırımlar için teşekkürlerini ilettiler.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA