Bartın adına Afrika’ya su kuyusu açılacak!

Bartın’da sosyal sorumluluk projeleriyle adını duyuran gençlik grubu Bartın Proje Derneği, Bartın’ın adını Afrika’da yaşatacak. Temiz suya erişim sıkıntısı yaşanan ülkeye toplanan bağışlarla Bartın adına bir su kuyusu açılacak.
Bu haber 2017-03-03 06:29:40 eklenmiş ve 166 kez görüntülenmiştir.

İklim koşulları ve jeopolitik özellikleri nedeniyle zor şartların hâkim olduğu Afrika’nın Sahra Altı bölgesinde yer alan ülkelerde, insanlar hayatta kalabilmek için her alanda mücadele ediyorlar. Bölgede yaşanan sorunların en önemlilerinden biri olan susuzluk ve kuraklık fakir halkın direncini iyiden iyiye azaltıyor. İnsanlar suya ulaşabilmek için her gün kilometrelerce yol kat ediyor. Ulaşılan suyun çamur ve çeşitli mikroplar içermesi ise salgın hastalıklara sebep olurken, binlerce insanın hayatını yitirmesine neden oluyor.

Bartın Proje Derneği Afrika’nın susuzluk problemini çözmek için su kuyusu projesini hayata geçirdi. Bartınlı hayırseverlerden ve işadamlarından destek bekleyen proje ile ilgili açıklama yapan Dernek Başkanı Yılmaz Ekşi, “Dernek olarak sürekli sosyal sorumluluk projeleri yapıyoruz. Malum Afrika’da temiz suya erişim çok sıkıntılı. Bu proje bir öneri ile başladı sonrasında detaylı çalışmalar başlattık prosedürle ilgili bilgi sahibi olduk. Bu tarz kuyu açma işlemleri yapan bir kurumla anlaştık. Bartın’da bağışlarla o kuyuyu açıp Bartın adını Afrika'da kullanmak istiyoruz. Bağışta bulunan kişilere anlaştığımız kurumdan makbuzda kesebiliyoruz yani her şey resmi olarak yürütülecek. Bu işlem tamamlanınca bu projeye katılanlar sayesinde orda onlarca insan temiz su sahibi olacaklar. Afrika’ya su kuyusu açmak için başlattığımız projeye destek vermek isterseniz ulaşabilirsiniz.” dedi.

“Birçok aktivite düzenliyoruz”

Bartın Proje Derneği’nin amaçlarından ve diğer projelerinden de bahsederek Dernek hakkında detaylı bilgiler veren Ekşi, şunları söyledi:

“Derneğimiz amaç edindiği sosyal sorumluluk projeleri, kişisel gelişim aktiviteleri yardım ve hizmetler herkesin yararına açık olup, belli bir yöre veya kitle ile sınırlı değildir. Bu nedenle amaç edinilen çalışmalarımız renk, dil, din, ırk, mezhep, siyasi veya felsefi görüş, sınıf, cinsiyet, bölge, ülke ve benzeri hiçbir ayrım yapmaksızın devam etmektedir. Anayasamızın öngördüğü esaslar çerçevesinde sosyal sorumluluk bilincini, yardımlaşma ve dayanışma şuurunu geliştirmek, toplumun sosyoekonomik düzeyini yükseltmek, tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması ve tanıtılmasına katkıda bulunmak için birçok aktivite düzenlemekteyiz. Kendi içerimizde çeşitli birimlere ayrılıp farklı şeylere ilgili olan arkadaşlarımızı bu birimlerde kendilerini geliştirmek adına farklı imkanlar sunuyoruz. Hayvan Hakları Birimi, Tiyatro Birimi, Müzik Birimi, Kültür Birimi gibi birçok birimden oluşuyoruz.

 

“81 hedefimize en kısa sürede ulaşacağız”

Geçtiğimiz dönemlerde farklı birimlerden gelen güzel aktiviteleri değerlendirip faaliyet geçtik. Okul boyama, kedi-köpeklere yuva yapma, köy okullarında zor durumda olan öğrencilere bot-mont yardımı, ilkokulda ki öğrencilere kitap okuma, yurdun çeşitli illerinde kitap ihtiyacı olan okullara kitap gönderme gibi bir çok faaliyet gerçekleştirdik. Yurdun çeşitli ihtiyaç sahibi okullarına kütüphane yapma fikri çok talep edilince 81 ile 81 kütüphane yapmak için kolları sıvadık. Bu çalışmamız halen devam ediyor. Şuan dan itibaren 6 okula kütüphane yapmayı başardık. 81 hedefimize en kısa sürede ulaşacağız.

“Bugüne kadar hedefimizden şaşmadık”

Sosyal sorumluluk kapsamında Afrika'da su kuyusu açmak için tüm arkadaşlarımız seferber oldu. Günümüzde Afrika'da senede 7 milyon insan açlıktan ve susuzluktan dolayı can veriyor. Bu acı ölümlere bir nebzede olsa dur demek için Afrika'ya ‘Bartın Su Kuyusu’ açmak için çalışıyoruz. Yardım eden arkadaşlarımıza makbuz karşılığında bağışlarını kabul ediyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne kadar hedefimizden şaşmadık bundan sonraki dönemlerde de en iyi şekilde üzerine bir şeyler daha katarak yolumuza devam etmek için elimizden gelenin fazlasını yapacağız.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA