BARTIN’IN UMUDU KÖMÜR

Türkiye’nin en temiz katı yakıtı olan taşkömürü Hatta Enerji ve Maden Ticaret A.Ş ile dünyanın en temiz ve çevreci enerji santrali olan ultra süper kritik teknoloji ile Batı Karadeniz Bölgesi’nin Cumhuriyet tarihindeki en büyük özel sektör yatırımı olacak.
Bu haber 2017-03-03 06:26:16 eklenmiş ve 226 kez görüntülenmiştir.

EREN SARIKAYA

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçisi sayısı her geçen yıl gerileme gösterdi. Buna karşılık özel sektöre verilen Amasra B Sahası’ndaki kömür rezervi, özellikle işsiz durumdaki gençlerin ümidi olmayı sürdürüyor. Yaşamını maden ocaklarına bağlayan bölge insanı, kömür üretimi ve buna bağlı olarak işçi sayısının azalmasından olumsuz yönde etkilendi. İşsizlik bir sorun haline geldiği anda da bölgenin ikinci sorunu ortaya çıktı. Bunun adı da “Göç” oldu.

Bartınlı gençler ailelerinin geçim kaynağı olan maden ocaklarındaki yüksek üretim maliyetleri karşısında yenilgiye uğrayan iş kapısından, gün geçtikçe umudunu kesti ve gözünü mega kent İstanbul ve başka yerlere dikti. Madencilik ile uzun yıllar geçimin sağlandığı Bartın’da, artık işsiz gençlerimiz barınamaz oldu. Hayatlarını kuramayan gençler, Kütahya başta olmak üzere birkaç maden kentine de akın etti. Burada kendilerine yeni hayatlar kurdular. Memleketlerinden, anne ve babalarından uzak kaldı. Gurbet hasreti çektiler ve halen de çekiyorlar. Bartın eski Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun 2015 yılı açıklamalarına göre Bartın’da 6 bin 600 civarında kayıtlı işsiz vardı. Ayrıca başta Bartın Belediyesi olmak üzere birçok belediye işsiz gençlerin iş başvurularını alıyor. 2013 yılında yüzde 6 civarında olan işsizlik oranı bugünlerde Bartın nüfusunun yüzde 10’una denk geliyor.

 

İşçinin ümidi HEMA oldu

 

TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ndeki yüksek kömür üretim maliyetleri hesaplandığında ekonomik değerler işçi sayılarının azalmasına neden oldu. Ancak HEMA Endüstri A.Ş. tarafından Amasra B Sahası redevans karşılığında işletilmeye başlandı. Bartın’ın nüfus sayısında bir artış yaşansa da, Amasra’nın işçi sayısı ve üretim oranları ise düşüş yaşadı. Amasra TTK’ya en çok işçi 2000 yılında alındı. Ancak 2000 yılında işe giren işçilerin bile birçoğu, önceden de sigortalılıkları olduğu için, emekli oldu. Emekli olan işçilerin yerine işçi alınmadı. Her seçim döneminde maden işçisi umutlandı. Ancak umutlar her seferinde yerle bir oldu. Ancak özel sektöre sahanın bir kısmının verilmesi işsiz gençlerin yeniden ümitlenmesine neden oldu. Çünkü HEMA Şirketi tam kapasite çalışmaya başladığı anda kömür üretimi başta olmak üzere diğer saha yatırımlarında yaklaşık 11 bin işçi çalıştırmayı hedefliyor. Bu rakamlarla birlikte Bartınlı işçilerin işsiz kalmaması da sağlanmış olacak. Şirketin bu yatırımlarıyla aileleriyle birlikte 44 bin kişilik dev bir istihdam oluşturulmuş olacak. Bu rakam da neredeyse Bartın kent nüfusunun yüzde 80’ini oluşturacak.

 

Özel sektör maden işçisini sürüklüyor

 

Bartın ve bölgesi için yapılan istatistik ve araştırmalar, Amasra Müessese Müdürlüğü’nün ve TTK’nın oluşturduğu madencilik sektörünün Bartın’ın temel ekonomik dayanağı olduğunu bir kez daha ortaya koyarken, bunun yanı sıra göç olgusuyla doğrudan bağlantılı olduğu, sosyal yapıyı her yönüyle etkilediği de anlaşılıyor. Yani Bartın’ın gerek ekonomisi ve gerekse sosyal yapısının temel taşını halen madencilik ve taşkömürü oluşturuyor. Türkiye’nin taşkömürüne olan ihtiyacı her yıl artarken, ithalata verilen döviz de büyük artış gösteriyor. Oysa Amasra’nın ve bölgenin temel ekonomik sorunu, TTK’nın işçi sayısının da üretim miktarının da düşüyor olması. Ramaklar ve gelişmeler, hem ülkemiz hem de Bartın için şu an HEMA Şirketi’nin yaptığı yatırımların önemini bizlere gösteriyor.

 

 

 

Maden sektöründeki kamunun daralmasına rağmen HEMA Endüstri A.Ş.’nin maden ocaklarında şu anda bin kadar işçi istihdam ediliyor. Amasra Müessese Müdürlüğü’nde ise 2016 yılı Aralık ayı verilerine göre 7 kadrolu memur, 143 sözleşmeli memur,  yeraltında ise 423, yer üstünde 126 olmak üzere toplam 549 işçi çalışıyor. Maden işçilerinin 31’i işletmede, 4’ü emniyet, 45’i nakliyat, 87’si 1. Kartiye, 120’si 2. Kartiye, 55’i 3. Kartiye, 35’i lavuar, 1’i anbar, 82’si elektro-mekanik şubesi, 14’ü Etüd-Tesis Başmühendisliği, 43’ü hazırlık, 2’si Sosyal İşler Şube Müdürlüğü, 9’u Kara Nakliyat Şefliği, 21’i Müessese Müdürlüğü’nde çalışıyor. Bu sonuçlar özel sektörde istihdam sayısının daha fazla olduğunu gösteriyor.

 

1 milyar ton kömür rezervi

 

Belki de TTK bünyesi dâhil olmak üzere bugüne kadar en büyük sondaj çalışması Hema şirketi tarafından yaptırıldı. Yıllarca süren sondaj çalışmalarının ardından Amasra B Sahasında 1 milyar ton kömür rezervi tespit edildi. Ancak halen sondaj vurulmamış birçok bölge bulunuyor. Yapılan sondajlarda 1 metrenin altındaki damarlar hesaba dâhil edilmiyor. Yeni sondajlarla ortaya çıkacak rezerv miktarının da kat kat artması bekleniyor.  

 

HEMA ne yaptıysa Platform karşı çıktı

 

Özel Sektörün kömür üretimini destekleyecek olan Lavvar tesisleri, bu önemli projenin en önemli ayaklarından birisini oluşturuyordu. Ancak, şirketin her yatırımına karşı çıkan Bartın Platformu, lavlar tesisleri hakkında verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nun onaylanmasına rağmen, konuyu yargıya taşıdı. Konunun yargıya taşınmasının ardından kömür üretiminin geciktiğini gören HEMA Şirketi, bünyesinde çalıştırdığı bir kısım işçilerin çıkışını verdi. İşsiz kalan işçiler siyasetçilerin kapısını çaldı. AK Parti Bartın Milletvekili Avukat Yılmaz Tunç, araya girerek işsiz kalan işçilerin yeniden işlerine geri dönmesini sağladı. İşsiz kalan ve yeniden işlerine dönen işçiler HEMA’nın kömür üretimine geçmesiyle bölgenin en büyük işçi alanına sahip olunacağının altını çizdi.

 

380 milyon Euro yatırım yapıldı

 

Amasra B Sahası’nı alan HEMA Şirketi bugüne kadar bölgede yaptığı yatırımlar ile ilgili olarak yaptığı harcamaları da açıkladı. Şirketin daha üretim yapmadığı sahaya harcadığı rakamlar, yapılan yatırımların ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Bugüne kadar bölgeye yaklaşık 380 milyon Euro yatırım yaptığını açıklayan Şirket, bu yatırımların üretim yapıldığı andan itibaren artarak devam edeceğinin de garantisini veriyor. Bartın’da uzun yıllardır özel sektör tarafından bu ölçekte bir yatırımının yapılmadığı düşünüldüğünde, HEMA Şirket’inin yaptığı yatırımların bölgemiz açısından önemi herkes tarafından tasdik ediliyor.

 

Bartın ekonomisine katkısı büyük

 

 

Şirket bu güne kadar çalışanlarına 55 milyon TL maaş, Bartın ve çevresinden yapmış olduğu alışverişlere de 57 milyon TL ödeme yaptı. Ayrıca şirketin bölgede hayata geçirdiği birçok sosyal sorumluluk projesi bulunuyor. Bunlar arasında ilk akla gelenler Amasra Belediyesi’ne çevredeki çöplerin toplaması için alınarak hibe edilen traktör ve Bartın Meslek Lisesi’ne yaptırılan Teknoloji Sınıfı… Amasra Polisgücü Voleybol Takımı’na ve Bartınspor Kulübü’ne yıllardır sağlanan büyük maddi destek de cabası…

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA