Proje yöre halkına tanıtılacak!

Güzelcehisar Lav Sütunları Projesi ile bölgedeki turizmin daha da canlanacağını belirten Proje Koordinatörü Bülent Cengiz, “Bu kapsamda bölgede turizmi çeşitlendirmek ve yeni destinasyon alanları oluşturmak amaçlanmıştır. Projenin sürdürülebilirliği bağlamında Güzelcehisar’da turizm bilincini geliştirmek amaçlı akademisyenler tarafından yöre halkına Ekoturizm Eğitimi verilecektir. Geniş katılımlı çalıştay düzenlenecektir” dedi.
Bu haber 2017-02-28 07:17:29 eklenmiş ve 178 kez görüntülenmiştir.

Bartın’ın Güzelcehisar Köyü’nde 80 milyon yıl önce volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşerek kaya haline dönüşmesiyle oluşan sütunlar, Bartın Üniversitesi tarafından hazırlanan projeyle turizme kazandırılıyor. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı çerçevesinde, Bartın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” kabul edildi.

Bartın Üniversitesi’nin iştirakçi olarak yer aldığı proje, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Bülent Cengiz ve Yrd. Doç. Dr. Canan Cengiz tarafından hazırladı. Proje Koordinatörü Doç. Dr. Cengiz, 15 ay sürecek projeyle bölgedeki turizmin daha da canlanacağını söyledi. Cengiz, “Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesinin ana amacı yaşam kalitesini yükseltecek bütüncül turizm gelişimine yönelik fiziki ve sosyal altyapı çalışmalarının yapılmasıdır. Bu kapsamda bölgede turizmi çeşitlendirmek ve yeni destinasyon alanları oluşturmak amaçlanmıştır. Projenin sürdürülebilirliği bağlamında Güzelcehisar’da turizm bilincini geliştirmek amaçlı akademisyenler tarafından yöre halkına Ekoturizm Eğitimi verilecektir. Geniş katılımlı çalıştay düzenlenecektir” diye konuştu.

 

Proje bütçesi 2 Milyon TL

 

 

Dünyada sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve ABD’nin Kaliforniya Eyaletinde örnekleri bulunan lav sütunlarıyla ilgili hazırlanan projenin tanıtım toplantısı, Bartın Valiliği’nde yapıldı. Proje bütçesinin 2 milyon 313 bin 737 Türk Lirası olduğu kaydedildiği toplantıda; deniz üzerine iskele, ada üzerine yürüyüş platformu, festival alanı, seyir terası, kıyıda ahşap yürüyüş parkurunun yapılacağı da bildirildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Blok 2. Reklam Alanı ( 300 x 250 )
Bartın Times Haberde Son Dakika
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA